skip navigation
Presentation1
Big_baseball
Play_ball_mn

MSHSBCA Hall of Fame

2016 MSHSBCA Hall of Fame Class Announced

The Minnesota State High School Baseball Coaches Association is proud to announce its 2016 Hall of Fame Class.  Congratulations to the following legends of Minnesota High School Baseball, who will be inducted into the MSHSBCA Hall of Fame at the annual MSHSBCA Awards Banquet on Saturday October 29th, 2016 at 7:00 p.m. at the Ramada Plaza in Minneapolis.  This will be held, as always, as part of the John Wilkens Fall Baseball Clinic, October 28th to 30th.

 

The 2016 inductees are:

Steve Davis - Princeton
David Glenn – Minnehaha Academy
Dave Lane – Mayer Lutheran
Lyle Rambo - Morris
Bob Schlagel – Rush City
Richard Wasko – St. Paul Johnson


From left to right:  James Gallagher, John Hardgrove, Mike Halloran, Paul Mork, Kevin Merkle, Bruce Davis, Dennis Roisum

2015 Hall of Fame Class: (From left to right): James Gallagher, John Hardgrove, Mike Halloran, Paul Mork, Kevin Merkle, Bruce Davis, Dennis Roisum. Pictures are courtesy of Display Committee Chair Dale Welter(Chaska)

Hall of Fame Inductees - Bios

MSHSBCA Hall of Members(Through 2016)

Name School Year of Induction
Anderson, Craig Pine Island 2007
Anderson, Jarvis Plainview 2004
Anderson, John University of Minnesota 2013
Aunan, Frank Zumbrota-Mazeppa 2010
Baum, Molly Chatfield 2006
Biehn, Chris Mankato Loyola 2011
Boe, Dennis Redwood Valley 2010
Boelter, Don Sleepy Eye 2009
Boelter, Tarry  Murray County Central 2013
Boldt, Jerry Columbia Heights 2006
Bowyer, Dean Minnesota State University-Mankato 2005
Branca, Lou Rochester John Marshall 2007
Busselman, Darwin Prior Lake 2007
Cassidy, Al Mountain Lake/Butterfield-Odin 2009
Cheeley, Pete St. John’s Prep 2014
Coe, Jerry Coon Rapids  2012
Colletti, Jim Mounds View 2013
Collins, Pat Chisago Lakes 2014
Cosgrove, Jim Minneapolis Washburn 2009
Darnell, Doug Brooklyn Center 2008
Davis, Bruce Tri-City United 2015
Davis, Steve Princeton 2016
Denning, Dennis Cretin 2005
Dietz, Wayne Anoka  2004
Dietz, Wayne Woodbury 2013
Dimick, Jim St. Olaf College  2004
Erzar, Jim Deer River 2013
Gallagher, Jeff Montevideo 2015
Gisvold, Al Springfield 2008
Glenn, David Minnehaha Academy 2016
Halek, Gary Sauk Rapids 2010
Halloran, Mike Eden Prairie 2015
Hardgrove, John Mahtomedi 2015
Hare, Bill Greenway 2006
Hare, Jim Richfield 2011
Held, Pat Staples Motley 2014
Hellie, John Pierz 2011
Horihan, George LaCresent 2007
Hudson, Doug Rochester Lourdes 2013
Hurley, Jim Moorhead 2011
Jaacks, Dean Windom 2005
Jeppson, Neal Burnsville 2005
Johnson, Steve Blake 2011
Jonckowski, Dick Shakopee 2012
Kaatz, Dennis Wadena-Deer Creek 2011
Karn, Bob St. Cloud Cathedral 2006
Kendig, Bucky St. Bernard’s 2013
Kieffer, Bill Lake City 2007
Kiemel, Tim, Sr. Harding 2009
Kroschel, Bill Park-Cottage Grove 2008
Kusick, Craig Rosemount 2010
LaChapelle, Glenn Apple Valley & Eagan 2010
Lane, Dave Mayer Lutheran 2016
Larson, Tink Waseca 2004
Luther, Jim Edina 2005
Massey, Dale Rochester Mayo 2004
Mauer, Ken St. Paul Harding 2014
McNeely, Mick Mounds View 2011
Merkle, Kevin MSHSL 2015
Michel, Ricky Stillwater 2012
Mingo, Dick Bloomington Jefferson 2004
Mork, Paul White Bear Lake 2015
Muchlinski, Jim Marshall 2009
Mullan, Bob Bagley 2007
O’Brien, John Centennial 2014
Olive, Gene Richfield 2007
Pastir, Norb Roseau 2008
Picha, Ken Melrose 2007
Pierce, Neil Alden-Conger 2010
Porter, Gary Maple Lake 2009
Raddatz, Jerry Winona 2006
Radebach, Buster Bloomington Kennedy 2006
Rambo, Lyle Morris 2016
Reese, Jeff New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 2009
Riewer, Jerry Staples 2011
Roisum, Dennis Glencoe 2015
Ryan, Terry Minnesota Twins 2014
Sauter, Don Arlington-Green Isle/Sibley East 2012
George Sawyer Wheaton 2006
Scearcy, Lowell Brainerd 2005
Schlagel, Bob Rush City 2016
Schleper, Joe Shakopee 2013
Schmidtke, Howard St. James 2008
Sczublewski, Joe Albert Lea 2012
Seltz, Dick Austin 2004
Senske, E. James New Ulm 2004
Siebert, Dick University of Minnesota  2004
Smith, Granville St. Paul Park  2004
Staples, Ken Robbinsdale & Robbinsdale Cooper 2010
Stark, Bob Caledonia 2010
Streetar, Bob Grand Rapids 2004
Sundstrom, Ken Coon Rapids 2006
Tabor, Chuck Robbinsdale/Robbinsdale Cooper 2012
Thompson, Ned Totino Grace 2008
Traen, Dick Delano 2008
Wasko, Bob South St. Paul 2012
Waskso, Richard St. Paul Johnson 2016
Weier, Bob New Ulm Cathedral 2014
Welch, Duane Hopkins 2008
Welter, Dale Chaska 2005
Wendland, Dave Brownton/McLeod West 2012
West, West Brownton 2005
Wilfahrt, Stan New Ulm Cathedral 2009
Wilkens, John St. Michael-Albertville 2004
Woitas, Bruce Sleep Eye-St. Mary’s 2014