skip navigation

2021 MSHSBCA All-Academic Teams and Individuals

Sponsored by Play Ball! Minnesota

Play Ball! Minnesota

Visit Website
Sponsored by BiG Athletics

BiG Athletics

Visit Website

Class AAA Academic All-State Individuals

First Name Last Name High School Class
Alex Anhorn Orono AAA
Jordan Axberg North Branch Area AAA
Andrew Baumgart Willmar Senior High School AAA
Gunnar Goodwin Orono AAA
Alex Hausmann St. Cloud Apollo AAA
Josh Hunt Big Lake High School AAA
Gavyn Jensen-Schneider North Branch Area AAA
Robbie Knight Delano AAA
Joe Longo Holy Angels AAA
Billy Marquardt Hutchinson High School AAA
Matt Seykora Owatonna High School AAA
Ben Taxdahl Saint Thomas Academy AAA
Tristin Thilmany Saint Thomas Academy AAA
Carson Tschudi Delano AAA
Jordan Young Saint Thomas Academy AAA

Class AA Academic All-State Individuals

First Name Last Name High School Class
Jake Amendola Proctor AA
Ethan Beyer Luverne AA
Ben Biorn Rockford High School AA
Jake Christianson Glencoe-SIlver Lake AA
Finn Diggins Perham High School AA
Owen Edstrom Cannon Falls AA
Landon Erickson Crosby-Ironton AA
Noah Furcht Esko AA
Henry Gathje Chatfield AA
Evan Kalthoff Albany High School AA
Joshua Koskie Providence Academy AA
Andrew Kunelius Caledonia AA
Brevyn Lingen Thief River Falls AA
Ryan Lowe Rockford High School AA
Elliott Maas Watertown Mayer High School AA
Jacob McAllister Perham High School AA
Will Mergen Albany High School AA
Caidan Moore Minnehaha Academy AA
Ethan Navratil Albany High School AA
Michael Nelson Rockford High School AA
Nick Parten Minnehaha Academy AA
Conner Pavlowich Proctor AA
Noah Rooney Perham High School AA
Evan Rootness Rockford High School AA
Conner Schumacher Plainview-Elgin-Millville AA
Jacob Sickel Eveleth-Gilbert AA
Andrew Smith Perham High School AA
Jacob Staggemeyer Caledonia AA
Carter Thelen Albany High School AA
Andrew Torrel Eveleth-Gilbert AA
Cade Wenninger Luverne AA
Devin Vonderohe Caledonia AA

Class A Academic All-State Individuals

First Name Last Name High School Class
Jakob Adelman Clinton-Graceville-Beardsley A
Ty Altermatt Wabasso High School A
Dan Aman Nevis High School A
Carter Amland Lac qui Parle Valley A
Carter Amland Lac qui Parle Valley A
Dylan Batzlaff Springfield A
Isaac Call Kerkhoven-Murdock-Sunburg A
Will Carlson Wabasso High School A
Will Davies Ely A
Eli Fest Heron Lake-Okabena/Fulda A
Kyle Goblirsch Sleepy Eye St. Mary's A
Isaac Griffin Spring Grove A
Gavin Haskett Win-E-Mac A
Zach Jackson Lester Prairie High School A
Alex Jacobson Win-E-Mac A
Gavin Jacobson NCE-UH A
Brady Johnson Hinckley-Finlayson A
Luke Larkoski Blooming Prairie High School A
Jacob Lux Sleepy Eye St. Mary's A
Jarrett Malecha Bethlehem Academy A
Nathan Moberg Clinton-Graceville-Beardsley A
Nolan Olivier Pine River-Backus A
Jacob Perrotti Hinckley-Finlayson A
Joe Pirkl Blooming Prairie High School A
Trevor Redding Pine River-Backus A
Ethan Slaathaug Hayfield A
Bryer Strom Win-E-Mac A
Kadon Strong Sleepy Eye High School A
Isaiah Tempel Hayfield A
Gavin Walker Win-E-Mac A
Jayden Wilson Hinckley-Finlayson A