skip navigation

State Individual Hitting Records

Sponsored by Play Ball! Minnesota

Play Ball! Minnesota

Visit Website
Sponsored by BiG Athletics

BiG Athletics

Visit Website

Individual Hitting Records

Source: Tink Larson, Minnesota State High School Baseball Coaches Association.

Updated:  April 14, 2020

 

Average

Season: Batting Average - 40 at-bats minimum

AVG PLAYER SCHOOL YEAR
0.659 Matt Tiggas Le Seuer-Henderson 1997
0.644 John Demgen Minneapolis South 2005
0.638 Matt Faulken St. Paul Central 1994
0.636 Terry Egerdahl Proctor 1972
0.632 TJ Johnson Hinckley-Finlayson 2017
0.627 Jake Lambert Barnum 2005
0.625 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001
0.624 Travis Meiners Dover-Eyota 2005
0.623 Nick Kantor Meadow Creek Christian 2005
0.619 Kole Zimmerman Windom 2001
0.619 Mark Mitchell Blake 1982

Career: Batting Average - 75 at-bats minimum

AVG PLAYER SCHOOL YEARS
0.567 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 1999-2001
0.535 Mike DesLauriers Benilde-St. Margaret's 2002-2005
0.513 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2012-2015
0.505 Aaron Senne Rochester Mayo 2004-2006
0.505 Matt Bauer Tracy-Milroy-Balaton 2004-2006
0.492 Gregg Kohler Lester Prairie 1999-2002
0.492 Jordan Hart Lyle-Pacelli 2012-2015
0.49 Jake Lambert Barnum 2001-2005
0.489 Jon Deming Gibbon-Fairfax-Winthrop 1988-1990
0.489 Eric Brosam Redwood Valley 1993-1996

Games Played

Career: Games Played

Games Played Player School Year
133 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
130 Glen Kruger Adrian 2004-2008
127 Tyler Krekling Hayfield 2006-2011
126 Levi Bullerman Adrian 2002-2005
124 Josh Mathson BEST 2001-2004
122 Mitch Heid Browerville 2009-2013
120 Maddux Baggs Duluth Marshall 2016-2019
117 Austin Becker Nevis 2010-2015
116 Brandon Diekmann Adrian 2003-2007
113 Chris Buss Rosemount 2001-2005
113 Jame Gallagher Montevideo 2001-2006

At Bats

Inning: At Bats

At Bats PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
4 Cullen Schultz Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
3 John Buckanaga Bemidji Blackduck 1973
3 Ricky Michel Stillwater St. Thomas Academy 1981
3 Ben Erickson Virginia Superior 1997
3 Isaiah Conrad Albany Faribault Bethlehem Academy 2002
3 Garrett Sohn Orono Benilde-St. Margaret's 2002
3 C.J. Spang Winona Cotter Fillmore Central 2002
3 Zach Hickey Rochester Century Albert Lea 2004
3 Drew Zafft Rochester Century Albert Lea 2004
3 Alex Kangas Rochester Century Albert Lea 2004
3 Nathanial Collelo Barnum Wrenshall 2004
3 Paul Entner Barnum Wrenshall 2004
3 Willie Carlson Barnum Wrenshall 2004
3 Kris Simon Champlin Park Minneapolis Edison 2004
3 Ryan Brown Maple Grove Minneapolis North 2004
3 Jason Grund BOLD Benson 2006
3 Ben Aaseth BOLD Benson 2006
3 Pat Otteson BOLD Benson 2006
3 Stephen Engelmann BOLD Benson 2006
3 Cole Kruger Hayfield Schaeffer Academy 2014
3 Carter Pesch Hayfield Schaeffer Academy 2014
3 John Bickle Rochester Century Faribault 2015

Game: At Bats

At Bats PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
9 Sam Christofferson Osseo Coon Rapids 2012
9 Al Lyons Osseo Coon Rapids 2012
9 Bobby Smith Coon Rapids Osseo 2012
9 Anthony Mrosla Coon Rapids Osseo 2012
9 Casey Waterman Coon Rapids Osseo 2012
9 Alex Wojciechowski Coon Rapids Osseo 2012
8 Gary Dovel Glenwood Starbuck 1959
8 Joe Silbernagel Champlin Park Anoka 2002
8 Dan Isenberg Champlin Park Anoka 2002
7 Bruce Moan Glenwood Starbuck 1959
7 Charles Nelson Glenwood Starbuck 1959
7 John Nordaune Starbuck Glenwood 1959
7 John Olson Starbuck Glenwood 1959
7 Dennis Sunde Starbuck Glenwood 1959
7 Larry Voxland Starbuck Glenwood 1959
7 Josh Eckstein Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
7 Andy Nelson Waseca United South Central 2001
7 Scott Hanson Waseca United South Central 2001
7 Jake Bjerke Waseca United South Central 2001
7 Aaron O'Gorman St. Peter Waseca 2009
7 Nick Carpenter Warroad Thief River Falls 2009
7 Casey Waterman Coon Rapids Osseo 2011
7 Sam Baier Springfield Kimball 2015

Season: At Bats

At Bats PLAYER SCHOOL YEAR
115 Maddux Baggs Marshall School, Duluth 2018
113 Peter Hansen Marshall School, Duluth 2018
112 Blake Eller Brainerd 2003
111 Erik Knutson Rochester John Marshall 2006
111 Chris Eichten Wabasso 2008
110 Adam Geiger Mankato East 2010
109 Kevin Daudt St. Francis 2006
108 Billy Stitz Burnsville 2007
106 Craig Langer Brainerd 1994
106 Derek Brant St. Michael-Albertville 2000
106 Mike Deslauriers Benilde-St. Margaret's 2005
106 Mike Wotschke Wabasso 2008

Career: At Bats

At Bats Player School Years
414 Glen Kruger Adrian 2004-2008
413 Derek Winn Duluth Marshall 2015-2018
404 Levi Bullerman Adrian 2001-2005
400 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
399 Maddux Baggs Duluth Marshall 2016-2019
391 Austin Becker Nevis 2010-2015
390 Peter Hansen Duluth Marshall 2016-2019
377 Ben Pedersen Duluth Marshall 2016-2019
367 Josh Mathson Babbitt-Embrrrass-Soudan-Tower 1999-2004
365 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015

Inning: Hits

Hits PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
3 John Buckinaga Bemidji Blackduck 1973
3 Zach Hickey Rochester Century Albert Lea 2004
3 Ben Erickson Virginia Superior 1997
3 Josh Eckstein Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
3 Pat Otteson BOLD Benson 2006
3 Ryan Brown Maple Grove Minneapolis North 2004
3 Doug Appel St. Agnes St. Paul Humboldt 2010
3 Ryan Gutzmann St. Agnes St. Paul Humboldt 2010

Hits

Game: Hits

Hits Name School Year Opponent
6 Walt Keckeisen New Ulm 1951 St. Peter
6 Bryan Kramer Blooming Prairie 2001 Medford
6 Jake Flemmer Orono 2012 Dassel-Cokato
6 Sean Amundson Morris Area/Chokio-Alberta 2016 Montevideo
5 Brad Tramp Waseca 1981 New Ulm
5 Wade Wacker Jackson CC 1983 Truman
5 Chuck Nelson Dassel-Cokato 1984 Watertown
5 Tom Schleper Shakopee 1984 Waconia
5 Tony Konicek Rochester Mayo 2002 Faribault
5 Jon Kroschel Park-Cottage Grove 1974 White Bear
5 Josh Raymo Lac qui Parle 1995 West Central Area
5 Jake Oberle Woodbury 2003 Benilde-St. Margaret's
5 Pat Hoban St. Paul Humboldt 2003 St. Croix Lutheran
5 Eric Hoffmann Win-E-Mac 2000 Fertile
5 Don Gawreluk Coon Rapids 1989 White Bear Lake
5 Bob Olson Maple River 2002 Madelia/Truman
5 David Dunn St. Charles 2004 Goodhue
5 Jake Burzinski Lyle/Pacelli 2004 Spring Grove
5 Mike DesLauriers Benilde-St. Margaret’s 2004 Mound Westonka
5 Bobby Olson Maple River 2004 United South Central
5 Andrew Spevacek Breck 2004 St. Croix Lutheran
5 Trent Kolles St. Michael-Albertville 2004 Milaca
5 Todd Brown Montevideo 1994 Minnewaska
5 David Grimm Burnsville 2004 Eastview
5 Josh Eckstein Lester Prairie 2004 Winsted Holy Trinity
5 Sam Iten St. Cloud Tech 2004 Monticello
5 Sam Iten St. Cloud Tech 2005 Alexandria
5 Mitch Hammes LeSueur-Henderson 2005 Mayer Lutheran
5 Tyler Drinkall Rushford-Peterson 2005 Chatfield
5 Nick Kantor Meadow Creek Christian 2005 New Life Academy
5 Andy Leisen Rochester Mayo 2005 Faribault
5 Matt Niskanen Mountain Iron-Buhl 2005 Cotton
5 Brandon Greiner Madelia/Truman 2004 Martin Luther/GHEC
5 Brian Brown Highland Park 2006 Arlington
5 Tom Flicek Montgomery-Lonsdale 2006 Holy Family
5 Jake Hoppe Madelia/Truman` 2006 Martin Luther/GHEC
5 Andrew Kappers Lakeville North 2006 Eastview
5 Ben Kohner Winona 2006 Waseca
5 Jim Kohner Winona 1976 Austin
5 Jeff Maschka Winona 1990 Albert Lea
5 J.J. Cattrysee Mankato West 2006 Worthington
5 Jeremy Oligmueller Maple Grove 1997 Hill-Murray
5 Jon Dubel Maple Grove 1998 Roseville
5 Tim Van De Velde Dover-Eyota 1980 Plainview
5 Neil Kolstad St. James 2007 St. Peter
5 Blake Yennie Rochester Century 2007 Mankato West
5 Jake Hanson Caledonia 2007 Fillmore Central
5 Mike DeBolt Rochester Century 2007 Minnetonka
5 Dan Lose Rochester Lourdes 2007 Chatfield
5 Dan Lose Rochester Lourdes 2007 Kenyon-Wanamingto
5 Tait Sande Cook County 2008 McGregor
5 Dan Herron Lake City 2008 riton
5 Erik Scott Blaine 2004 International Falls
5 Jake Dalton Lake Crystal Wellcome Memorial 2009 Adlen-Conger
5 Brian Rud Montgomery-Lonsdale 2009 United South Central
5 Tanner Loosbrock Adrian 2009 Windom
5 Brad Czech Little Falls 1995 Minneapolis North
5 Tony Remund Coon Rapids 2010 Centennial
5 Scott Litchy Albany 2010 Foley
5 Kyle VanOverbeke Albany 2011 New London-Spicer
5 Collin Eckman Little Falls 2012 Perham
5 Cody Reinke Waterville-Elysian-Morristown 2012 Mankato Loyola
5 Dylan Graves Mora 2010 Sauk Centre
5 Eythan Stangland Deer River 2012 Northwoods
5 Kyle Arneson Fosston 2012 Norman County East
5 Toby Hanson Delano 2014 Providence Academy
5 Rex Robey Duluth East 1959 Duluth Central
5 Carl Mandelin Clover Valley 1957 Alborn
5 John Devlin Duluth East 1988 Duluth Marshall
5 Terry Nordin AlBrook 1973 Clover Valley
5 Allan Portinen Ely 1978 Silver Bay
5 Mike Anderson Hermantown 2002 Proctor
5 Ryan Menssen St. James 2014 ML-G-H-EC-T
5 Brian Bitzan Brandon-Evansville 1991 Battle Lake-Underwood
5 Will Peterson Two Harbors 2016 McGregor
5 Craig Thompson Swanville 1989 Osakis
5 Todd Olson Swanville 1989 Osakis
5 Simon Huyck Minnehaha Academy 2016 Mound Park Academy
5 Peter Hansen Duluth Marshall 2017 Duluth Denfeld
5 Keith Bateman St. Paul Harding 1993 Edison
5 Brett Bateman Mounds View 2018 Totino Grace
5 Tyler Johnson Marshall School, Duluth 2018 Esko
5 Eddie Estrada Litchfield 2014 Zimmerman
5 Joe Pennertz, Sr. Litchfield 1993 Paynesville
5 Tim Studer Wadena 1986
5 Willie Reed Wadena 1995
5 Matt Swere Wadena-Deer Creek 2003

Season: Hits

Hits Name School Year
54 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001
54 Mike DesLauriers Benilde-St. Margaret’s 2005
53 Jamie Hoffman New Ulm 2002
53 Brandon Swartz Hermantown 2003
53 Blake Eller Brainerd 2003
53 Travis Meiners Dover-Eyota 2005
53 Erik Knutson Rochester John Marshall 2006
52 Gregg Kohler Lester Prairie 2000
52 Chris Eichten Wabasso 2008
52 Adam Geiger Mankato East 2010
52 Peter Hansen Duluth Marshall 2017

Career: Hits

Hits Name School Years
194 Mike DesLauriers Benilde St. Margaret’s 2002-2005
186 Austin Becker Nevis 2010-2015
173 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
173 Levi Bullerman Adrian 2001-2005
173 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
172 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2012-2016
170 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015
160 Glen Kruger Adrian 2004-2008
156 Jake Dykhoff Wadena-Deer Creek 2014-2018
153 Adam Gust Dover-Eyota 1996-1999
153 Derrick Winn Marshall School, Duluth 2015-2018

Consecutive Hits

Consecutive Hits Name School Year
16 Barry Quickstad Waseca 1997
12 TJ Schmidtke Blue Earth Area 2001
11 Keith Bateman St. Paul Harding 1993
11 Scott Rambow New London-Spicer 2005
11 Peter Hansen Duluth Marshall 2017
10 Mike Cunningham Trinity 2004
10 Dan Lose Rochester Lourdes 2007
9 Jeff Maschka Winona 1990
9 Kenny Wollin Waterville-Elysian-Morristown 2007
8 Chris Studer Brainerd 1997
8 Al Balsley Brainerd 1995
8 Joey Tautges Brainerd 2002
8 Bryan Kramer Blooming Prairie 2000
8 David Kramer Blooming Prairie 2002
8 Don Gawreluk Coon Rapids 1989
8 Bobby Olson Maple River 2004
8 Matt Penz Rochester Mayo 2004
8 Eron Lukes Champlin Park 2006
8 Tyler Vaske Adrian 2007
8 Jake Flemmer Orono 2012
8 Nick Caldeen Blaine 2013

Consecutive games hitting

Consecutive Games Name School Year(s)
34 Owen Boerema Litchfield 2018-2019
33 Tim Gullickson Deer River 1981-83
31 Jordon Kontz Adrian 2009
25 Ben Pribula Grand Forks Sacred Heart 2006
24 Adam Stangler Melrose 2005-06
24 Nick Altermatt Wabasso 2017
22 Eric Hoffman Win-E-Mac 2002-03
22 Justin Anderson West Lutheran 2011-12
21 Nick Kantor Meadow Creek Christian 2005
21 Mike Wotschke Wabasso 2008

Doubles

Inning: Doubles

Doubles PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
2 Rickey Michel Stillwater St. Thomas Academy 1981
2 Darren Berg Eden Valley-Watkins Holdingford 2006
2 Stephen Engelmann BOLD Benson 2006
2 Adam Diekmann Adrian Windom 2009
2 Dane Mueller St. Charles Plainview-Elgin-Millville 2013
2 Jaxson Willis Deer River Northeast Range 2017
2 Robert Moore Deer River Eveleth-Gilbert 2017
2 Alex Busick Duluth Marshall 2019

Game: Doubles

Doubles PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
4 Ryan Byrkit North Branch St. Francis 2016
4 Jacob Frank Redwood Valley Canby 1998
4 Andy Rohlik Wabasso MVL 2008
4 Eldon Evans Montevideo Morris 2008
4 Colby Pavelka Pine City East Central 2015
3 Jeff Kramer Redwood Falls Pipestone 1971
3 Curt Maki Waseca New Richland 1972
3 Kevin Nelson Dassel-Cokato Howard Lake 1978
3 Tim Forsman Dassel-Cokato Kimball 1984
3 Joe Latt Dassel-Cokato Paynesville 1985
3 Tom Newman Blaine Columbia Heights 1989
3 Craig Miller Dassel-Cokato STMA 1999
3 Bryan Kramer Blooming Prairie Medford 2001
3 Tony Konicek Rochester Mayo Blaine 2002
3 Bryan Jost Tartan St. Thomas 2002
3 Joe Schnoor Waterville-Elysian-Morristown Medford 2003
3 Colby Staloch Maple River Cleveland 2003
3 Zak Tracy New Richland-H.-Ellendale-G. Mankato Loyola 2003
3 Levi Bullerman Adrian SW. United 2003
3 Bobby Olson Maple River Un. So. Central 2004
3 Josh Baumann Lyle/Austin Pacelli Alden/Conger 2004
3 Brandon Howard Stewartville Lake City 2004
3 Andy Fitzgerald St. Paul Johnson Humboldt 2004
3 Bryce Fogelson Byron Winona Cotter 2004
3 Jayden Grupe Martin County West LeCenter-Cleve. 2004
3 Travis Meiners Dover-Eyota St. Charles 2004
3 Pat Hoban St. Paul Humboldt Mpls. P. Henry 2004
3 Chris Buss Rosemount Sartell 2004
3 Josh Harrison Albany Melrose 2004
3 Chris Bulena Blaine Coon Rapids 2004
3 Tyler Rank Rochester Mayo Austin 2005
3 Wade Wessling New London-Spicer Maple Lake 2005
3 Matt Swanson Upsala/Swanville Adrian 2005
3 Matt Suarez St. Charles Southland 2006
3 Ryan Domeier New Ulm Minnetonka 2006
3 Wade Wessling New London-Spicer Albany 2006
3 Quinton Sand Mabel-Canton Spring Grove 2006
3 Ben Kohner Winona Waseca 2006
3 Joey Olson Mankato East Waseca 2007
3 Joel Eichenberger Southwestern United Fairmont 2007
3 Chris Menssen St. James St. Peter 2007
3 Phillip Paquette Luverne Pipestone 2007
3 Kurt Schlangen Albany Sauk Centre 2007
3 Jacob Esch Cretin-Derham Hall Roseville 2007
3 Beau Hanowski Little Falls Sauk Rapids 2008
3 Tait Sande Cook County McGregor 2008
3 Tyler Storley The Blake School Concordia Academy 2008
3 Trevor Larsen Kasson-Mantorville Hayfield 2008
3 Andy Elliott Sauk Rapids Little Falls 2008
3 Conner Grupe Martin County West St. James 2009
3 Chris Kubitz Shakopee Minneapolis South 2010
3 Traver Fields Mora New London-Spicer 2010
3 Jake Oslin Mora Albany 2010
3 Mark Tatera Holy Angels Shakopee 2010
3 DanSargent Eden Valley-Watkins Pierz 2010
3 Eric Riley Morris Lac Quir Parle Valley 2011
3 Jack Carter Deer River Aitkin 2012
3 Jack Carter Deer River Floodwood 2012
3 Shane Sellner Mankato Loyola Janesville-Waldorf-Pemberton 2013
3 Dane Mueller St. Charles Plainview-Elgin-Millville 2013
3 Bryce Boyle-Hoban Cannon Falls Pine Island 2014
3 Jordan Halvorson Norman County East/Ulen-Hitterdal Lake Park/Audubon 2015
3 Joe Sacco Hibbing Proctor 1986
3 Joe Burtzel Two Harbors Proctor 1990
3 Ian Scherber Proctor Superior 2010
3 Lucas McCarthy Proctor Duluth Denfeld 2009
3 Alex Goligoski Grand Rapids Proctor 2002
3 Dean Kuckkahn International Falls BEST 2003
3 Brian Bitzan Brandon-Evansville Battle Lake-Underwood 1991
3 Ron Johnson Duluth Denfeld Duluth Central 1954
3 Will Kleinschmidt Albany Milaca 2016
3 Hunter Spitzer St. Charles GMLOK 2016
3 Logan Linn Eden Valley-Watkins Kimball 2016
3 John Aase Proctor St. Cloud Cathedral 2017
3 Carter Philippi Albany Sauk Centre 2018
3 Alex Busick Duluth Marshall 2019
3 Mike Jacobson Wadena 1989
3 Kelly Pulju Wadena 1992
3 Willie Reed Wadena 1995

Season: Doubles

Doubles Player School Year
22 Mike Holman St. Cloud Tech 1997
18 Sam Horner New Life Academy 2014
17 John Horner New Life Academy 2014
17 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2014
17 Dan Lawler Rochester Lourdes 1997
16 James LeGarde Esko 2019
15 Dan Frey Tracy-Milroy-Balaton 1999
15 Luke Sather St. Fancis 1999
15 Bryan Jost Tartan 2002
15 Grant Wall Mountain Lake/Butterfield-Odin 2004
15 Michael Dressen Lakeville 2004
15 Conner Riddle Holy Family Catholic 2012
15 Jayden Prigge Kasson-Mantorville 2013
15 Dan Frey Tracy-Milroy-Balaton 1999
15 Jake Dykhoff Wadena-Deer Creek 2018

Career: Doubles

Doubles Player School Years
49 Austin Becker Nevis 2010-2015
44 Jake Dykoff Wadena-Deer Creek 2014-2018
39 Jayden Prigge Kasson-Mantorville 2011-2014
38 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
37 Kurt Schlangen Albany 2006-2008
36 Bob Olson Maple River 2003-2006
36 Mike Holman St. Cloud Tech 1996-1998
35 Nate Blenkush Rochester Lourdes 1993-1995
35 T.J. Stallman Blue Eart 1999-2002
34 Bryan Kramer Blooming Prairie 1998-2001
34 Matt Franke Kasson-Mantorville 2001-2005
34 Colby Pack Red Rock Central 1999-2002
34 Levi Bullerman Adrian 2001-2005

Triples

Game: Triples

Triples Name School Year Opponent
3 Mitch Peterson Menahga 2017 Ottertail Central
3 Andy Plemmons Winona 2002 Faribault
3 Bryan Ross Park Center 2003 Minneapolis South
3 Glen Valek Blooming Prairie 2001 New Richland-H-E-G
3 Ben Kaus Mankato East 2001 Faribault
3 Eric Riley Morris 2011 Montevideo
2 Mark Bartelt Waseca 1968 Glencoe
2 Jim Anderson Dassel-Cokato 1981 Howard Lake
2 Todd Peterson Dassel-Cokato 1983 Howard Lake
2 Greg Nelson Dassel-Cokato 1983 Belgrade
2 C.J. Spang Winona Cotter 2003 Byron
2 Mitchell Schroeder Mt. Lake/Butterfield-Odin 2003 Adrian
2 Greg Hohlen Elk River 1978 Maple Lake
2 John Montag Mankato Loyola 2004 Medford
2 Jake Ries Hastings 2004 Park-Cottage Grove
2 David Dunn St. Charles 2004 Goodhue
2 Ryan Nelson St. Croix Lutheran 2004 St. Bernard's
2 Brandon Howard Stewartville 2004 Rochester Lourdes
2 David Keeney Burnsville 2004 Bloomington Jefferson
2 Ryan Larson Stillwater 2004 Park/Cottage Grove
2 Kellen Rendler Kasson-Mantorville 2004 Rochester Lourdes
2 Mitch Eversman Elk River 2004 Cambridge-Isanti
2 Jerry Cawley Waseca 1961 Glencoe
2 Mitch Hammes LeSueur-Henderson 2005 Mayer Lutheran
2 Ryan Kennedy Mankato Loyola 2005 Nicollet
2 Levi Bullerman Adrian 2005 Edgerton
2 Trent Bestland Monticello 2006 St. Cloud Tech
2 Pete Heidorn Rochester Century 2006 Austin
2 Taylor Rolloff New Ulm 2008 St. James
2 Eric Anderson Concordia Academy Bloomington 2007 New Life Academy
2 Derel Riley Wabasso 2008 MVL
2 Jared Wasik Prior Lake 2008 Wayzata
2 Jordan Mondeel Albert Lea 2010 Austin
2 Cole Sorenson Albert Lea 2010 Austin
2 Brandon Finstuen Pine Island 2010 Cannon Falls
2 Justin Scanlon Proctor 2010 Crosby-Ironton
2 Cody Dolsen Proctor 2011 Esko
2 Trevor Sandgren Redwood Valley 2011 Pipestone
2 Jerry Cawley Waseca 1961 Glencoe
2 Bryce Boyle-Hoban Cannon Falls 2014 Rochester Lourdes
2 Ron Dearmond Duluth East 1964 Two Harbors
2 John Aase Proctor 2015 Two Harbors
2 AJ Chappuis Medford 2014 Maple River
2 Darin Hanson Duluth East 1988 Duluth Denfeld
2 Jon Kent Proctor 2007 Mesabi East
2 Jon Kent Proctor 2007 Mora
2 Kenny Young Cloquet 1964 Duluth Denfeld
2 Dick Cook Silver Bay 1964 Cloquet
2 Brent Gow Silver Bay 1973 Proctor
2 Randy Norgaard Duluth Central 1973 Proctor
2 Kent Roman Duluth Central 1979 Silver Bay
2 Jeremy Jukich Nashwauk-Keewatin 1992 BEST
2 Ron Gustafson Duluth Morgan Park 1971 Proctor
2 Jacob Neumeyer Greenway 2015 Proctor
2 Rick Meyers Nashwauk-Keewatin 1970 Chisholm
2 Tyler Peterson Esko 2017 Duluth Marshall
2 Blake Koski Proctor 2017 Hermantown
2 Jeffrey Moore Deer River 2017 Greenway
2 Luke Ryan BOLD 2017 Montevideo
2 Derek Fall Pine Island 2017 Caledonia
2 Matt Johnson Proctor 2019 Greenway
2 Caleb Strack Little Falls 2019 Becker
2 Ben Pedersen Duluth Marshall 2019
2 Marc Sweere Wadena 1998
2 Kyle Lehmkuhi Wadena 2000
2 Ryan Nelson Wadena-Deer Creek 2010
2 Jake Dykoff Wadena-Deer Creek 2017
2 Wayne Peterson Duluth Central 1952 Brookston

Season: Triples

Triples Name School Year
12 Jack Kelly St. Michael-Albertville 2017
11 Seth Halvorsen Heritage Christian Academy 2017
10 Kyle Lieser Albany 2011
9 Tyler Jones Farmington 2005
9 Hunter Malachek Maple Lake 2017
8 Andy Plemmons Winona 2002
8 Scott Schmidt New Ulm 1984
8 Luke Ryan BOLD 2017
7 Scott O'Brien New Ulm 2000
7 Dan DeChaine Brainerd 1994
7 Dave Schumacher St. Michael-Albertville 1973
7 Mike Holman St. Cloud Tech 1998
7 Levi Bullerman Adrian 2005
7 Eric Anderson Concordia Academy Bloomington 2008
7 Jared Wasik Prior Lake 2008
7 Patrick Riewer Bertha-Hewitt 2010
7 Tony Schumacher Comfrey/Cedar Mountain 2007
7 Henry George New Life Academy 2015
7 Nick Altermatt Wabasso 2017

Career: Triples

Triples Name School Years
20 Nick Altermatt Wabasso 2014-2018
19 Jack Kelly St. Michael-Albertville 2015-2017
18 Seth Halversen Heritage Christian Adademy 2016-2018
17 Luke Ryan BOLD 2016-2019
17 Logan Jasper Duluth Denfeld 2015-2019
16 Henry George New Life Academy 2014-2017
15 Jordan Hart Lyle-Pacelli 2012-2015
14 Seth Halvorsen Heritage Christian Academy 2016-2017
14 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015
13 Tyler Jones Farmington 2004-2006
13 Raleigh Schmidt Tracy-Milroy-Balaton 1996-1998
13 Hunter Malachek Maple Lake 2015-2017
13 Ben Goelz Maple Lake 2016-2019

Homeruns

Inning: Homeruns

Homeruns Name School Year Opponent
2 Josh Wollschlager Lac qui Parle 1998 Pipestone
2 Chad Reiffenberger Lac qui Parle 1999 ?
2 Justin Simon Shakopee 1996 New Prague
2 Michael Davis Hopkins 2004 Holmen, Wis.
2 Craig Henry Centennial 2006 Osseo
2 Jeremy Ische Norwood-YoungAmerica 2006 Mayer Lutheran
2 Andre Blaine Meadow Creek Christian 2007 St. Clair
2 Phillip Paquette Luverne 2007 Lincoln High
2 Tim Gerding Cooper 2007 St. Louis Park
2 Jordan Reker Adrian 2008 Lincoln County
2 John Means Burnsville 2008 St. Thomas
2 Jeff Johnson Pine Island 1998 Stewartville
2 Luke Benson Deer River 2011 Littlefork-Big Falls
2 Cody Reinke Waterville-Elysian-Morristown 2012 Mankato Loyola
2 Eddie Estrada Litchfield 2015 Glencoe-Silver Lake
2 Jordan Reker Adrian 2008 Edgertonn
2 Rudy Sauerer St. Cloud Cathedral 2018 Milaca

Game: Home Runs

Home Runs Name School Year Opponent
4 John Pack Cretin-Derham Hall 1968 St. Bernard's
4 Chad Ostermann Maple River 1993 Rosemount
4 Matt Girsch Holy Angels 1995 Como Park
4 Tyler Henderson Chisago Lakes 2009 Columbia Heights
3 Charlie Woida Eagle Valley 2001 Browerville
3 Jeff Sjoberg Waseca 1980 Wells
3 Justin Simon Shakopee 1996 New Prague
3 Larry Siedow Shakopee 1970 Buffalo
3 Tim Dahl Dassel-Cokato 1996 Annandale
3 Bob Johnson Bemidji 1973 Breckenridge
3 Mitchell Schroeder Mt. Lake/Butterfield-Odin 2003 SW United
3 Aaron Jenkins Champlin Park 2003 Park Center
3 Rob Nelson Breck 2003 Mounds Park
3 Chet Meyer Windom 1985 Luverne
3 Nick Branson Burnsville 1980 Apple Valley
3 Ian Stoneberg Burnsville 2000 Apple Valley
3 Adam Kampsen Paynesville 2004 Kimball
3 Brian Yost Glenville-Emmons 1987 Freeborn
3 Tony Rislove Rushford-Peterson 2005 Chatfield
3 Joe Bonfe Cretin-Derham Hall 2006 Stillwater
3 Erik Knutson Rochester John Marshall 2006 Rochester Century
3 Jeremy Ische Norwood-Young America 2006 Mayer Lutheran
3 Matt Fornasiere Maple Grove 2002 Mpls Henry
3 Mike Pehl Proctor 2002 Duluth Marshall
3 Derek Flann BOLD 1999 Kerkoven-Murdock-Sundberg
3 Andre Blaine Meadow Creek Christian 2007 St. Clair
3 Spencer Ohm Blooming Prairie 2007 Triton
3 Casey Cardinal Red Lake Falls 2007 Badger-Greenbush-Middle River
3 Miles Drake Cook County 2008 McGregor
3 Chris Anderson Hopkins 2009 Benilde
3 Zach Trygstad Wayzata 2010 Armstrong
3 Chris Riley Pine Island 1994 Byron
3 Cody Rutledge Bemidji 2012 Moorhead
3 Cody Aasen Burnsville 2009 Apple Valley
3 Jake Franzen Liberty Classical Academy 2013 Mounds Park Academy
3 Angelo Altavilla Lakeville North 2014 Eastview
3 Toby Hanson Delano 2014 Providence Academy
3 Eddie Estrada Litchfield 2015 Glencoe-Silver Lake
3 Jake Casareto International Falls 2008 Virginia
3 Justin Harriman International Falls 1996 Cook
3 Brian Gangl Nashwauk-Keewatin 1996 Norhland
3 Nick Emanuel Esko 2016 Mora
3 Todd Taylor Shakopee 1981 Hutchinson
3 Joe Pennertz, Sr. Litchfield 1993 Paynesville
3 Rick Grewe Wadena 1974
3 Matt Wees Pine Island 2985 Kenyon-Wanamingo
3 Chris Riley Pine Island 1994 Byron

Season: Home Runs

Home Runs Name School Year
19 Luke Vogel Cretin-Derham Hall 1998
18 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2014
14 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001
14 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2003
13 Ben Barrone Dover-Eyota 2005
13 Ryan Abrahamson Tartan 2009
13 Toby Hanson Delano 2014
12 Keith Krenke Owatonna 1987
12 Adam Kampsen Paynesville 2004
12 Josh Miskovich Greenway 1999
12 Adam Johnson Greenway 1999
12 Troy Frieler Melrose 1998
12 Jared Lundeen Burnsville 1998
12 Bryan Jost Tartan 2003
12 Jared Lundeen Burnsville 1998
12 Don Kleinschmidt Sauk Centre 1982
12 Chris Weinke Cretin-Derham Hall 1989
12 Chris Weinke Cretin-Derham Hall 1990
12 Joe Bonfe Cretin-Derham Hall 2006

Career: Home Runs

Home Runs Name School Years
32 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
29 Luke Vogel Cretin-Derham Hall 1997-1998
28 Aaron Senne Rochester Mayo 2004-2006
25 Zach Etter Menahga 2001-2004
25 Travis Peterson Brainerd 1984-1986
25 Joe Loftus Holy Angels 2005-2008
24 Chris Weinke Cretin-Derham Hall 1999-2001
24 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2012-2014
23 Adam Gust Dover-Eyota 1996-1999
23 Toby Hanson Delano 2012-2014

Home Runs: Consecutive Games

Consecutive Games Player School Year
7 Luke Vogel Cretin-Derham Hall 1998
7 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001

Grand Slam Home Runs: Game

Grand Slams - Game Player School Year

Grand Slam Home Runs: Season

Grand Slams - Season Player School Year
3 Ryan McCarthy Proctor 2011
2 Joel Paradise 1989
2 Chad Ashpole Pine Island 1996
2 Isaac Kindt Anoka 2004
2 Quinton Campbell Minneapolis SOuthwest 2009
2 Mikael Lunning Albert Lea 2012
2 Angelo Altavilla Lakeville North 2014
2 Caden Fernholz West Central Area 2017

Total Bases

Inning: Total Bases

Total Bases Name School Year Opponent
8 Justin Simon Shakopee 1996 New Prague
8 Josh Wollschlager Lac Qui Parle 1998 Pipestone
8 Chad Reiffenberger Lac Qui Parle 1999 ?
8 Michael Davis Hopkins 2004 Holmen, Wis
8 Craig Henry Centennial 2006 Osseo
8 Jeremy Ische Norwood-Young America 2006 Mayer Lutheran
8 Andre Blaine Meadow Creek Christian 2007 St. Clair
8 Jordan Reker Adrian 2008 Lincoln County
8 Cody Reinke Waterville-Elysian-Morristown 2012 Mankato Loyola
8 Jeff Johnson Pine Island 1998 Stewartville
8 Eddie Estrada Litchfield 2015 Glencoe-Silver Lake
8 Luke Benson Deer River 2011 Littlefork-Big Falls
8 Rudy Sauerer St. Cloud Cathedral 2018 Milaca

Game: Total Bases

Total Bases Name School Year Opponent
16 John Pack Cretin 1965 St. Bernard's
16 Chad Ostermann Maple River 1993 Rosemount
16 Matt Girsch Holy Angels 1995 Como Park
16 Tyler Henderson Chisago Lakes 2009 Columbia Heights
15 Joe Pennertz, Sr. Litchfield 1993 Paynesville
14 Larry Siedow Shakopee 1970 Buffalo
14 Bryan Kramer Blooming Prairie 2001 Medford
14 Cody Rutledge Bemidji 2012 Moorhead
13 Erik Knutson Rochester John Marshall 2006 Rochester Century
13 Brian Yost Glenville-Emmons 1987 Freeborn
13 Derek Flann BOLD 1999 CMCS
13 Spencer Ohm Blooming Prairie 2007 Triton
13 Casey Cardinal Red Lake Falls 2007 Badger-Greenbush-Middle River
13 Zach Trygstad Wayzata 2010 Armstrong
13 Cody Reinke Waterville-Elysian-Morristown 2012 Mankato Loyola
13 Jake Franzen Liberty Classical Academy 2013 Mounds Park Academy
13 Angelo Altavilla Lakeville North 2014 Eastview
13 Eddie Estrada Litchfield 2015 Glencoe-Silver Lake
13 Tyler Peterson Esko 2017 South Ridge
13 Caleb Curtiss Aitkin 2017 Pine City

Season: Total Bases

Total Bases Name School Year
122 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2014
101 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2003
99 Austin Becker Nevis 2014
87 Jamie Hoffman New Ulm 2002
86 Sam Rothstein Albany 1998
85 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2002
85 Blake Molitor West Lutheran 2011
84 Adam Geiger Mankato East 2010
83 James LeGarde Esko 2019
81 Travis Meiners Dover-Eyota 2005

Career: Total Bases

Total Bases Player School Years
332 Austin Becker Nevis 2010-2015
317 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
245 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015
234 Kirby Marquart Hancock 1999-2004
224 Aaron Senne Rochester Mayo 2004-2006
224 Zach Etter Menahga 2001-2004
221 Jake Lambert Barnum 2001-2005
219 Grant Wall Mountain Lake/Butterfield-Odin 2002-2005
215 Jayden Prigge Kasson-Mantorville 2011-2014
214 Ben Goelz Maple Lake 2016-2019

Slugging Percentage

Season: Slugging Percentage

Slugging Percentage Name School Year
1.418 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2014
1.238 Kole Zimmerman Windom 2001
1.219 Riley Bernsdorf Floodwood 2014
1.183 Zach Etter Menahga 2004
1.18 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2004
1.173 Sam Rothstein Albany 1998
1.172 Aaron Senne Rochester Mayo 2004
1.149 Aaron Senne Rochester Mayo 2006
1.12 Luke Appert Park-Cottage Grove 1999
1.1 Kyle Rowbottom Mesabi East 2002

Career: Slugging Percentage

Slugging Percentage Player School Years
1.098 Aaron Senne Rochester Mayo 2004-2006
0.864 Josh Mathson BEST 1999-2004
0.862 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2012-2014
0.806 Barry Quickstad Waseca 1997-1999
0.789 Zach Etter Menahga 2001-2004
0.789 Mike Krempa Holy Angels 2003-2005
0.747 Jonathon Traetow Martin County West 2006-2009
0.733 Bryan Kramer Blooming Prairie 1998-2003
0.722 Don Kleinschmidt Sauk Centre 1980-1982
0.721 Jason Pankonin Sanborn-Lamberton-Wabaso 1997-2002
0.721 Jamie Hofman New Ulm 2000-2002

Runs Batted In

Inning: Runs Batted In

RBI PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
7 Jeff Johnson Pine Island Stewartville 1998
7 Eddie Estrada Litchfield Glencoe-Silver Lake 2015
6 Tim Gerding Robbinsdale Cooper St. Louis Park 2007
6 Jordan Reker Adrian Lincoln County 2008
6 Ben Aaseth BOLD Benson -
6 Rudy Sauerer St. Cloud Cathedral MIlaca 2018
5 Jeremy Ische Norwood-Young America Mayer Lutheran 2006
5 Ryan Iverson Spring Lake Park St. Francis 2006
5 Nate Vogen Chatfield Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingslad 2011
5 Jordan Reker Adrian Edgerton 2008

Game: Runs Batted In

RBI PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
12 Angelo Altavilla Lakeville North Eastview 2014
11 Cullen Schultz Lester Prairie Winsted Holy Trinity 2000
10 Derek Flann BOLD CMCS 1999
10 Quinton Campbell Minneapolis Southwest Minneapolis Edison 2009
10 Ryan McCarthy Proctor Moose Lake-Willow River 2011
10 Devon Savage Paynesville New London-Spicer 2011
10 Ross Merriman Warroad Bagley 2012
10 Jake Franzen Liberty Classic Academy Mounds Park Academy 2013
10 Eddie Estrada Litchfield Glencoe-Silver Lake 2015
10 Caleb Curtiss Aitkin Pine City 2017
9 Chad Ostermann Maple River Rosemount 1993
9 Jeff Adamek Montgomery-Lonsdale Sleepy Eye St. Mary's 1997
9 Bobby Olson Maple River United South Central 2004
9 Eric Gruhlke Kasson-Mantorville Winona Cotter 2005
9 Jeremy Ische Norwood-Young America Mayer Lutheran 2006
9 Tyler Henderson Chisago Lakes Columbia Heights 2009
9 Tanner Loosbrock Adrian Windom 2009
9 Makael Lunning Albert Lea Rochester Mayo 2012
9 Cody Rutledge Bemidji Moorhead 2012
9 Craig Pederson Starbuck Parkers Prairie 1985
9 Beau Babcock Elk River Osseo 2018

Season: Runs Batted In

RBI PLAYER SCHOOL YEAR
67 Luke Vogel Cretin-Derham Hall 1998
60 Josh Krogman St. Cloud Apollo 2000
54 Brad Mathiowetz Rochester Mayo 2014
53 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001
52 Josh Mathson BEST 2003
52 Zach Olson Luverne 2008
50 Tim Frankfurth Park 1974
50 Chris Weinke Cretin-Derham Hall 1990
50 Phil Clennon Springfield 1994
50 Jeff Adamek Montgomery-Lonsdale 1997
50 David Borchardt St. Michael-Albertvilel 2009
50 John Horner New Life Academy 2014

Career: Runs Batted In

RBI PLAYER SCHOOL YEARS
170 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
131 Zach Fischer New Ulm Cathedral 2007-2010
126 Josh Krogman St. Cloud Apollo 1997-2000
123 Zach Etter Menahga 2001-2004
123 Jordan Hart Lyle-Pacelli 2012-2015
117 Glen Kruger Adrian 2004-2008
117 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
116 Kirby Marquart Hancock 1999-2004
113 Matt Niskanen Mountain Iron-Buhl 2002-2005
113 Jake Lambert Barnum 2001-2005
113 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015

Runs

Inning: Runs Scored

Runs Name School Year Opponent
4 Cullen Schultz Lester Prairie 2000 Winsted Holy Trinity
3 John Buckanaga Bemidji 1973 Blackduck
3 Ryan Brown Maple Grove 2004 Minneapolis North

Game: Runs Scored

Runs Name School Year Opponent
7 Shane Fenske Blackduck 2013 Cass Lake-Bena
6 Dylan Weisert Blackduck 2013 Cass Lake-Ben
6 Jake Krabbenhoft Blackduck 2013 Cass Lake-Bena
6 Josh Maggert Byron 1999 LaCrescent
6 Rick Emerson Dassel-Cokato 1985 Monticello
6 Bryan Kramer Blooming Prairie 2001 Medford
6 Brady Smith Mankato Loyola 2005 United South Central
6 Josh Cox Owatonna 2007 Minneapolis North
6 Brad Czech Little Falls 1995 Minneapolis North
6 Alex Fedje-Johnson Minnehaha Academy 2016 St. Paul Academy

Season: Runs Scored

Runs Name School Year
51 Jon Hummel Jackson County Central 2004
49 Drew Beier Foley 2019
49 Joe Mauer Cretin-Derham Hall 2001
49 Dan Lyons Rochester Century 2003
49 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2003
49 Josh Miskovich Greenway 1999
49 Ben Davis Menahga 2005
38 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2015
47 Travis Meiners Dover-Eyota 2005
47 Damon Benham Deer River 2012

Career: Runs Scored

Runs Name School Years
177 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2011-2015
172 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
147 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
141 Nathaniel Collelo Barnum 2001-2005
141 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015
134 Austin Becker Nevis 2010-2015
132 Ben Goelz Maple Lake 2016-2019
128 Noah Dehne Minnehaha Academy 2016-2019
127 Levi Bullerman Adrian 2001-2005
126 Eric Hoffmann Win-E-Mac 2000-2003
126 Mike DesLauriers Benilde-St. Margaret's 2002-2005

Stolen Bases

Inning: Stolen Bases

Stolen Bases Player School Opponent Year
3 Mike Larson Waseca Wells 1983
3 Bill Hare St. Paul Park St. Francis 1961
3 Joe Graybill Concordia Academy Math & Science Academy 2007
3 Tyler Erzar Deer River Aitkin 2009
3 Caleb Leichtnam Grand Meadow/LeRoy-Orstrander/Kingsland Southland 2011
3 Jimmy Merling Proctor Duluth Marshall 2011
3 Aaron Klatt Albert Lea Mankato East 2011
3 Henry Hellmann Deer River Northeast Range 2012
3 Sheldon Price Mankato Loyola Lester Prairie 2017

Game: Stolen Bases

Stolen Bases Name School Year Opponent
6 Mike Larson Waseca 1983 Wells
6 Brent Fredin Windon 2006 Murray County Central
6 Steven Lyseng Fosston 2010 Win-E-Mac
6 Tyler Erzar Deer River 2009 Aitkin
6 Chaise Jokinen Carlton 2011 Pine City
6 Erik Heideman Breckenridge 2009 Ottertail Central
6 Adam Burgess Mora 2011 New London-Spicer
6 Bryce Boyle-Hoban Cannon Falls 2014 Zumbrota-Mazeppa
6 Sheldon Price Mankato Loyola 2017 Lester Prairie
5 Corey LaPlante Champlin Park 2004 Andover
5 Bryan Kramer Blooming Prairie 1999 Janesville-WP
5 Jon Bodeker Becker 2002 Watertown
5 Todd Revenig Brainerd 1986 Proctor
5 Steve Mans Brainerd 1977 Bemidji
5 Tony Veith Brainerd 1977 Crosby-Ironton
5 Brad Phelps Brainerd 1976 Crosby-Ironton
5 Jeff Heinlen Brainerd 1987 Staples
5 Jeff Heinlen Brainerd 1987 St. Cloud Tech
5 Tim Rosenberger Brainerd 1981 Wadena
5 Mark Grater Brainerd 1977 Crosby-Ironton
5 Bill Freidrichs Sauk Centre 1996 Morris
5 James Gallagher Montevideo 2005 Wabasso
5 Josh Baumann Lyle/Austin Pacelli 2005 Houston
5 Matt Fornasiere Maple Grove 2000 Wayzata
5 Corey Nelson Maple Grove 2004 Wayzata
5 Aaron Klatt Albert Lea 2011 Mankato East
5 Tyler Woodside Glenville-Emmons 2011 Hope Lutheran
5 Jake Lindberg Mora 2012 Virginia
5 Damon Benham Deer River 2012 Esko
5 Chad Schatschneider Otter Tail Central 2006 Verndale
5 Jordan Jasik Rochester Century 2014 Albert Lea
5 Tom Wells Duluth East 1965 Duluth Central
5 Carter Erickson Springfield 2015 Comfrey/Cedar Mountrain
5 Sam Baier Springfield 2016 Comfrey/Cedar Mountain
5 Evan Nelsen Fridley 2016 Providence Academy
5 Matt Sweere Wadena 2004

Season: Stolen Bases

Stolen Bases Name School Year
48 Bruce Grams Windom 1969
47 Peter Zasmeta Aitkin 2012
47 Chaise Jokinen Carlton 2011
46 Damon Benham Deer River 2012
45 Steven Lyseng Fosston 2010
43 Cooper Scheffler Springfield 2014
40 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2016
40 Luke Ryan BOLD 2017
38 Zach Rowe Mountain Iron-Buhl 2005
38 Caleb Leichtnam Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 2011
38 Peter Zasmeta Aitkin 2011
38 Carter Erickson Springfield 2015

Career: Stolen Bases

Stolen Bases Name School Years
115 Peter Zasmeta Aitkin 2011-2013
109 Luke Ryan BOLD 2016-2918
103 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2012-2016
95 Zach Rowe Mountain Iron-Buhl 2002-2005
94 Jeff Hauswirth Redwood Valley 1980-1983
93 Mike Jacobson Wadena 1986-1989
89 Steven Lyseng Fosston 2007-2010
85 Austin Becker Nevis 2010-2015
82 John Demgen Minneapolis South 2004-2006
80 Nathaniel Collelo Barnum 2001-2005

Walks

Inning: Walks

Walks Name Team Year Opponent
3 Robert Parpart Lester Prairie 2000 Winsted Holy Trinity
2 Zach Gunderson Proctor 2017 Eveleth-Gilbert

Game: Walks

Walks Name School Year Opponent
7 Robert Parpart Lester Prairie 2000 Winsted Holy Trinity
6 Chris Trittin Dassel-Cokato 1985 Monticello
5 Scott Morris Dassel-Cokato 1985 Monticello
5 Dan Marko Burnsville 2004 Bloomington Kennedy
5 Mark Kroon Adrian 2000 Sioux Valley-Round Lake-Brewster
5 Nate Obermiller Royalton 2004 Long Prairie/Grey Eagle
5 Adam Rajtar Mankato Loyola 2007 Janesville-Waldorf-Pemberton
5 Michael Schlitter Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 2009 Fillmore Central
5 Brooks Domeier Sleepy Eye 2010 Redwood Valley
5 Jake Lewis Proctor 2011 Moose Lake-Willow River
5 Jesse Scanlon Proctor 2011 Mora
5 Christian Rosenow Rochester Mayo 2012 Albert Lea
5 Chad Schatschneider Otter Tail Central 2006 Verndale
5 Evan Scherber Proctor 2014 Virginia

Season: Walks

Walks Name School Year
48 Abe Appert Park-Cottage Grove 1990
39 Evan Place Southwestern United 2006
37 Jack Hannahan Cretin-Derham Hall 1998
37 Dave Voss Jackson County Central 2002
35 Barry Quickstad Waseca 1999
34 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2003
34 Chad Schroeder Pine Island 1992
34 Craig Selk Morris 1991
34 Travis Kane Deer River 2010
33 Jon Hummel Jackson County Central 2004

Career: Walks

Walks Name School Years
102 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
101 Adam Diekmann Adrian 2005-2010
88 Brandon Diekmann Adrian 2003-2007
87 Nathaniel Collelo Barnum 2001-2005
79 Maddux Baggs Duluth Marshall 2016-2019
77 Noah Dehne Minnehaha Academy 2016-2019
75 Nick Juaire Lakeville North 2015-2018
73 Cody Kontz Adrian 2004-2007
72 Jake Lambert Barnum 2001-2005
71 Dave Voss Jackson County Central 2000-2002
71 James Gallagher Montevideo 2001-2006

Times Struck Out

Game: Strikeouts

Strikeouts Name School Year Opponent
7 Nick Carpenter Warroad 2009 Thief River Falls
5 Jeremy Dostal Jackson County Central 1998 Luverne
5 Kody Kirsch Tracy-Milroy-Balaton 2012 Redwood Valley
5 Grant Sealock Osseo 2012 Coon Rapids
4 Many

Season: Strikeouts

Strikeouts Name School Year
34 Keith Siepker Jackson County Central 1996
33 Steve Martinka New Ulm 1970
33 Josh Eckstein Lester Prairie 2000
32 Kevin Hatle Brooklyn Center 2003
31 Brig Wachal Jackson County Central 1998
31 Chris Wieneke Jackson Country Central 2003
30 Chuck Arveson Waseca 1974
29 Matt Semling Champlin Park 1996
28 Kyle Regnier Canby 2002
28 Dick Nelson Duluth East 1969

Career: Strikeouts

Strikeouts Name School Years
75 Adam Hulzebos Canby 2001-2004
69 Joe Graybill Concordia Academy Bloomington 2004-2008
62 Brig Wachal Jackson County Central 1996-1999
59 Mitch Hoistad Maple Lake 2016-2019
58 Adam Schmidt Tracy-Milroy-Balaton 1999-2002
57 Brian Roesler Waseca 1995-1997
53 Josh Eckstein Lester Prairie 1999-2002
53 Eric Makitalo Proctor 2007-2009
52 Ian Scherber Proctor 2009-2012
51 Jake Malec Proctgor 2012-2016

Hit by Pitch

Inning: Hit By Pitch

Hit By Pitch Name School Opponent Year
2 Jordan Kontz Adrian Windom 2009
2 Brandon Hill Lac Qui Parle Valley Tracy-Milroy-Balaton 2013
2 Jevan Richert Springfield Comfrey/Cedar Mountain 2014

Game: Hit By Pitch

Hit by Pitch Name School Year Opponent
4 Mark Remme Luverne 2003 Red Rock Central/ W-WG
4 Matt Knutson St. Peter 2006 Maple River
3 Bryan Jost Tartan 2003 White Bear Lake
3 Jason Rathbun Byron 2003 Lake City
3 Brandon Wilhelmi Springfield 2004 Minnesota Valley Lutheran
3 Jason Sieling Bertha-Hewitt 2004 Sebeka
3 Bryan Denisen Rochester Century 2006 Austin
3 Justin Flattum Glenville-Emmons 2006 Alden-Conger
3 Keith Ahlgren Mora 2006 Esko
3 Derek Flann BOLD 1998 Central Minnesota Christian School
3 Benji Hager Owatonna 2007 Minneapolis North
3 Benji Hager Owatonna 2008 Faribault
3 Max Rotchadl Mankato Loyola 2007 Truman
3 Jordon Kontz Adrian 2008 Pipestone
3 Brian Schlager Tracy-Milroy-Balaton 2008 Mt. Lake/Butterfield-Odin
3 Brady Arneson Fosston 2011 Fertile-Beltrami
3 Wyatt Paulsen Albert Lea 2013 Faribault
3 Max Kaplan Waseca 2014 Maple River
3 Jeb Sanford Aitkin 2014 Onamia
3 Jevan Richert Springfield 2014 Comfrey/Cedar Mountrain
3 Ty Morrison Kimball 2015 Springfield
3 Max Carlson Albany 2016 Melrose
3 Alex Ciola Austin 2016 Mankato West

Season: Hit By Pitch

Hit by Pitch Name School Year
20 Matt Miller Hopkins 1987
19 Keith Ahlgren Mora 2006
16 Justin Kieffer Brainerd 1995
16 Brad Baglien Mounds View 2000
16 Brady Arneson Fosston 2012
15 Nick Volkmann St. Michael-Albertville 2000
15 Justin Wolf Adrian 2011
14 Cullen Schultz Lester Prairie 2000
14 Mike Penkert Springfield 2007
14 Nate King Zumbrota-Mazeppa 2008
14 Justin Wolf Adrian 2010
14 Jeb Sanford Aitkin 2015
14 Cody Rehman Medford 2015
14 Tom Mahota Holy Family 2017
14 Colin Lerum Blooming Prairie 2018

Career: Hit By Pitch

Hit by Pitch Name School Years
39 Jeb Sanford Aitkin 2014-2017
33 Brady Arneson Fosston 2007-2011
33 Justin Wolf Adrian 2008-2011
29 Keith Ahlgren Mora 2006-2007
25 Jordon Kontz Adrian 2006-2009
23 Erik Raivo Mora 2001-2002
23 Alex Foss Foley 2017-2019
22 Tom Mahota Holy Family 2016-2017
21 Brandon Wilhelmi Springfield 2002-2004
21 Jake Minks Meadow Creek Christian 2003-2006

On Base

Season: On Base

On Base (H, W, HBP)
82 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2003
73 Jordon Kontz Adrian 2009
71 Eddie Estrada Litchfield 2014
70 Brandon Swartz Hermantown 2003
70 Austin Becker Nevis 2014
69 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2002
69 Gregg Kohler Lester Prairie 2000
69 Adam Diekmann Adrian 2009
68 Cody Rutledge Bemidji 2012
68 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli 2016

Career: On Base

On Base (H, W, HBP) Name School Years
286 Adam Diekmann Adrian 2005-2006
275 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 1999-2004
253 Austin Becker Nevis 2010-2015
242 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli
231 Riley Bernsdorf Floodwood 2010-2015
230 Glen Kruger Adrian 2004-2008
227 Jake Lambert Barnum 2001-2005
226 Levi Bullerman Adrian 2001-2005
221 Nathaniel Collelo Barnum 2001-2005
212 James Gallagher Montevideo 2001-2006

On Base: Consecutive

Consecutive On Base (H, W, HBP) Name School Year
21 Barry Quickstad Waseca 1997
14 Brandon Finstuen Pine Island 2010
13 Pete Henricksen Duluth Central 1947
13 Mike Kossow Deer River 1986
12 Tony Veith Brainerd 1977
12 Dan Lose Rochester Lourdes 2007
12 Maddux Baggs Dulth Marshall 2019
11 Andrew Full Canby 2004
11 Joey Tautges Brainerd 2002
11 Bob Day Brainerd 1993
11 Tony Veith Brainerd 1977
11 Dan Duda Brainerd 1973
11 Scott Rambow New London-Spicer 2005

On Base Percentage

Season: On Base Percentage

Percentage Name School Year
0.733 Riley Bernsdorf Floodwood 2014
0.725 Jon Deming Gibbon-Fairfax-Winthrop 1990
0.72 Jake Lambert Barnum 2005
0.712 Dan Gustafson Meadow Creek Christian 1996
0.709 Jordon Kontz Adrian 2009
0.7 Kole Zimmerman Windom 2001
0.696 Brad Rheingans Cannon Falls 1999
0.694 Brian Sorum Pine Island 1995
0.694 David Walton St. Francis 1977
0.693 Josh Mathson Babbitt-Embarrass-Soudan-Tower 2004

Career: On Base Percentage

Percentage PLAYER SCHOOL YEARS
0.625 Barry Quickstad Waseca 1997-1999
0.62 Aaron Senne Rochester Mayo 2004-2006
0.619 Scott Ginn Meadow Creek Christian 2000-2002
0.611 Dan Gustafson Meadow Creek Christian 1996-1998
0.598 Dan Bollingberg Lyle-Pacelli
0.597 Gary Schleper Shakopee 1980-1982
0.594 Dan Leadstrom Shakopee 1983-1984
0.592 Brian Vizenor Shakopee 1983-1985
0.582 Greg Kohler Lester Prairie 1999-2002
0.58 Josh Mathson BEST 1999-2004
0.58 Jake Lambert Barnum 2001-2005

Sacrifices

Game: Sacrifices

SAC PLAYER SCHOOL OPPONENT YEAR
3 Tim Belanger Elk River - 1976
3 Barry Dufault Waseca Sleep Eye 1990
3 J.D. Modrynski Eastivew Bloomington Kennedy 2006
3 Garet Rogers Southwestern United Edgerton 2008
3 Tucker Sorenson Marshall Waseca 2016
3 Ryan Redfield Wadena-Deer Creek 2009

Season: Sacrifices

Sacrifices Name School Year
12 Rich Mathis Glenville-Emmons 2002
11 Levi Prestegard Cannon Falls 2014
11 Johnathan Fleek Albert Lea 2012
11 Trent Johnson Browerville 2012
11 Jason Thompson Deer River 1997
11 Kole Smith Albert Lea 2014
10 Quiton Lindow Cannon Falls 2015
10 Dan Alwin New Ulm 1970
9 Bruce Blocker Elk River 1974
9 Tim Belanger Elk River 1976
9 Kyle Reinarts New Ulm Cathedral 2005
9 Dan Zurbey St. Anthony Village 2008
9 Jim Hillman Blaine 1991
9 Chance Carnahan Mounds View 2014
9 Ethan Schjenken Deer River 2017

Career: Sacrifices

Sacrifices Name School Years
27 Rich Mathis Glenville-Emmons 2000-2003
19 Logan Welch Woodbury 2014-2016
19 Trent Johnson Browerville 2011-2014
19 Johnathan Fleek Albert Lea 2011-2014
17 Qunton Lnidow Cannon Falls 2014-2015
17 Jason Thompson Deer River 1995-1997
17 Noah Ross Wadena-Deer Creek 2015-2018
16 Travis Kane Deer River 2009-2011
15 Kole Smith Albert Lea 2014-2015
14 Ben Presler Royalton 2005-2008
14 Shane Boyer Deer River 1984-1987
14 James Fultz Tracy-Milroy-Balaton 2010-2011
14 Preston Warren Wadena-Deer Creek 2015-2018

Updates? Records to submit? Contact Tink!

If you see any records that should be added or corrected, please contact  Tink Larson.  All of Tink's information is below.  

Tink  Larson

Tink Larson

MSHSBCA Historian

Phone: 507-838-5645

2020 MSHSBCA Academic All-State Awards

By MSHSBCA 07/08/2020, 11:45am CDT

Congratulations to these teams and individuals who have had outstanding academic careers at their respective schools! Click on the link below to see!

https://www.mshsbca.org/2020mshsbcaacademicallstateteams

Individual plaques will be issued to the head coach of each player to give to the player who is recognized.  The plaques will be available at the Fall Clinic in November.  

Image here is the cover from the 2017 book.