skip navigation

State Champions and Coaches

State Champions and Coaches

Year Class and School Head Coach
1947 St. Cloud Tech Dale Daugherty
1948 Chisholm Bill Loushine
1949 Minneapolis Edison Pete Guzy
1950 Duluth Denfeld Walter Hunting
1951 Redwood Falls Jerry Richey
1952 Halstad Ray Kerrigan
1953 St. Paul Washington Harry Nelson
1954 Austin Dick Seltz
1955 Minneapolis Washburn Ray Ross
1956 St. Paul Washington Harry Nelson
1957 Little Falls Louie Fillippi
1958 St. Paul Johnson Pete Kramer
1959 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1960 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1961 North St. Paul John Groven
1962 Richfield Gene Olive
1963 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1964 Austin Dick Seltz
1965 Richfield Gene Olive
1966 Bloomington Kennedy Buster Radebach
1967 Hastings Gil Rynda
1968 Edina Duane Baglien
1969 Minneapolis Washburn Jim Cosgrove
1970 Albany John Nett
1971 Richfield Jim Hare
1972 Richfield Jim Hare
1973 Bemidji Chuck Grillo
1974 Owatonna Hugh Miller
1975 Bloomington Kennedy Buster Radebach
1976 A – Babbitt Greg Rajanen
1976 AA – Hill-Murray Terry Skrypek
1977 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1977 AA – St. Peter Tom Burg
1978 A – Plainview Jarvis Anderson
1978 AA – Grand Rapids Bob Streetar
1979 A – St. James Howard Schmidtke
1979 AA – Little Falls Don Sorenson
1980 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1980 AA – Coon Rapids Ken Sundstrom
1981 A – Sleepy Eye Don Boelter
1981 AA – Cretin Dennis Denning
1982 A – Sauk Centre Joe Sczublewski
1982 AA – Cretin Dennis Denning
1983 A – Staples Jerry Riewer
1983 AA – Edina Jim Luther
1984 A – Windom Dean Jaacks
1984 AA – Grand Rapids Bob Streetar
1985 A – Windom Dean Jaacks
1985 AA – St. Cloud Apollo Mike Carr
1986 A – Greenway Bill Hare
1986 AA – Cretin Dennis Denning
1987 A – Greenway Bill Hare
1987 AA – Willmar Jon Horning
1988 A – St. Cloud Cathedral Bob Karn
1988 AA – Owatonna Dale Timm
1989 A – Mankato Loyola Chris Biehn
1989 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1990 A – Waseca Tink Larson
1990 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1991 A – Greenway Bill Hare
1991 AA – Stillwater Don Campbell
1992 A – Rocori Roger Illies
1992 AA – Cretin-Derham Hall Dennis Denning
1993 A – Greenway, Coleraine Bill Hare
1993 AA – Coon Rapids Jerry Coe
1994 A – Sibley East Don Sauter
1994 AA – Henry Sibley Nick Whaley
1995 A – Crookston Jim Simon
1995 AA – Brainerd Lowell Scearcy
1996 A – Rochester Lourdes Doug Hudson
1996 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1997 A – Cherry Brian Bailey
1997 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1998 A – Sibley East Don Sauter
1998 AA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
1999 A – Montgomery-Lonsdale Bruce Davis
1999 AA – Hastings Mike ‘Doc’ Louden
2000 A – Sleepy Eye Bruce Belseth
2000 AA – St. Michael-Albertville Paul Schumm
2000 AAA – Brainerd Lowell Scearcy
2001 A – St. Agnes Ryan Collins
2001 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2001 AAA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
2002 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2002 AA – Rochester Lourdes Doug Hudson
2002 AAA – New Ulm Jim Senske
2003 A – Howard Lake-Waverly-Winstead Jeff Swenson
2003 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2003 AAA – Rochester Century Keith Kangas
2004 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2004 AA – Jackson County Central Tyrone Wacker
2004 AAA – Eden Prairie Mike Halloran
2005 A – New Ulm Cathedral Bob Weier
2005 AA – Paynesville Brad Skoglund
2005 AAA – Lakeville Mark Zeise
2006 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2006 AA – St. Anthony Village Troy Urdahl
2006 AAA – Apple Valley Allen Iversen
2007 A – Sleepy Eye St. Mary’s Bruce Woitas
2007 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2007 AAA – Cretin-Derham Hall Jim O’Neill
2008 A – Wabasso Chad Olson
2008 AA – St. Anthony Village Troy Urdahl
2008 AAA – Coon Rapids Jerry Coe
2009 A – MACCRAY Ted Perry
2009 AA – LaCrescent Rick Boyer
2009 AAA – St. Michael-Albertville Paul Schumm
2010 A – Eden Valley-Watkins Mike Tomsche
2010 AA – Cold Spring Rocori Jeff Illies
2010 AAA – Eden Prairie Mike Halloran
2011 A – Eden Valley-Watkins Mike Tomsche
2011 AA – St. Cloud Cathedral Bob Karn
2011 AAA – Burnsville Mick Scholl
2012 A – St. Agnes Mike Streitz
2012 AA – Holy Family Catholic Bryan DeLorenzo
2012 AAA – Eastview Tom Strey
2013 A - BOLD Brian Kingery
2013 AA - Kasson-Mantorville Broc Threinen
2013 AAA - Mounds View Jon Nuss
2014 A - New Life Academy of Woodbury Dave Darr
2014 AA - St. Cloud Cathedral Bob Karn
2014 AAA - Mounds View Mark Downey
2015 A - New Life Academy Dave Darr
2015 AA - St. Cloud Cathedral Bob Karn
2015 AAA - Chanhassen AJ Pettersen
2016 A - Springfield Bob Fink
2016 AA - Minnehaha Academy Scott Glenn
2016 AAA- Henry Sibley Greg Fehrman
2016 AAAA- Wayzata Bobby DeWittt
2017 A-Parkers Prairie Derek Denny
2017 AA-Minnehaha Academy Scott Glenn
2017 AAA-Waconia Mark Grundhofer
2017 AAAA-Eden Prairie John Buteyn
2018 A - Heritage Christian Academy Jon Ledeboer
2018 AA - Maple Lake Brooks Marquardt
2018 AAA - Mahtomedi Rob Garry
2018 AAAA - Stillwater Mike Parker
2019 A - BOLD Brian Kingery
2019 AA - Marshall School, Duluth Joe Wicklund
2019 AAA - St. Thomas Academy Matt Kelly
2019 AAAA - East Ridge Brian Sprout